Lyžování na vrcholu Schmittenhöhe u Zell am See

Skiareál Schmittenhöhe

Při odečtení hodnoty nadmořské výšky údolní stanice lanovky na Schmittenhöhe od nadmořské výšky jejího vrcholu vychází rozdíl více než 1.2 kilometru. To dělá z domovské hory zimního střediska Zell am See atraktivní místo pro sjezdové lyžování. Sjezdovky jsou tady, podobně jako v jižně se nacházejícím ledovcovém areálu na vrcholu Kitzsteinhorn, poměrně dlouhé. Nejvyšší bod skiareálu na hoře Schmittenhöhe se nachází v nadmořské výšce přesně 2 kilometry.

Vítěz lyžařských testů

Lyžařský areál na Schmittenhöhe získává pravidelně místo v nejlepší pětce testovaných lyžařských středisek v rakouské spolkové zemi Salcbursko. Sezóna lyžování tu obvykle začíná na začátku měsíce prosince a dobré podmínky pro lyžování tu trvají až do začátku dubna. Milovníci sjezdového lyžování, snowboardisté a vůbec příznivci aktivního zimního odpočinku si tady mohou užívat dostatku přírodního sněhu a kvalitního lyžování téměř 120 dní v roce.

Nejlépe je v Zell am See na jaře

Lyžaři a další turisté přijíždějí strávit svou dovolenou nebo jen pár dní hlavně v únoru. Únor je měsícem, kdy je tady nejčastěji hezké počasí a svítí slunce. Turisté tady tak mohou zažít opravdovou alpskou atmosféru s dostatkem sněhu a slunečního svitu. příznivci sjezdového lyžování sem cestují v hojném také v průběhu března. Březen je měsícem s největším množstvím srážek a tak tady často sněží. Lyžaři si zde mohou na přelomu zimy a jara užívat nejlepších sněhových podmínek za celou sezónu.

Bohatá nabídka sjezdovek

Díky téměř 8 desítkám kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti je Zell am See mezi 10 elitními lyžařskými oblastmi v Salcbursku. Páteř zdejší sítě lanovek a lyžařských vleků tvoří moderní 10-místná gondola. Její délka se blíží 3 kilometrům a dopravuje sjezdaře z okraje obce Zell am See až skoro na vrchol Schmittenhöhe, do nadmořské výšky 1.920 metrů. Přestože spojuje úpatí s vrcholem, tato vysokorychlostní lanovka překoná vzdálenost téměř 3 kilometrů za méně než 10 minut.

Zábava pro každého

Protože je Schmittenhöhe univerzálním lyžařským areálem, zábavu si tady užije každý bez ohledu na své lyžařské dovednosti. Lyžovat se tu dá na sjezdovkách všech stupňů obtížnosti a tak ať sem přijede zkušený sjezdař nebo úplný začátečník, tento areál má pro každého něco. Architekti a tvůrci tohoto skiareálu se maximálně snažili, aby se tu dobře bavili úplně všichni. Z toho důvodu byly sjezdovky nad Zell am See navrženy tak, aby na každou ze 3 nejčastějších obtížností připadla z celkového počtu jedna třetina. Třetina sjezdovek je tady tudíž modrých, další třetina je červená a zbytek jsou technicky náročné černé tratě.

Rodinné lyžování

Skiareál u městečka Zell am See je skvělým místem pro lyžování rodičů s dětmi. Rodinám nabízí speciální prostory, určené dětem. Na lyžích se tu bude tudíž velmi dobře bavit celá rodina. Budoucí lyžaři mohou pronikat do umění lyžování v oblíbeném Schmidolins Dragon Parku. I úplní začátečníci tady zkouší na prostorné cvičné louce pod dohledem profesionálních instruktorů první samostatné sjezdy a obloučky na lyžích. Dětská zábavná trasa představuje pro nejmenší sjezdaře jedinečný zážitek a spoustu zábavy tady zažijí na nejrůznějších překážkách, šachtách, tunelech a slalomových drahách.

Snowboarding a freestyle lyžování

Snowboardisté a freestyle sjezdaři si dokonale užijí zábavy a adrenalinu ve snowparku Schmittenhöhe. V něm na ně čeká spousta různých překážek, skoků a dalších atrakcí, které si jen vyznavači těchto moderních a velice populárních sportů mohou přát. Vrcholným zážitkem je potom sjezd 1.300 metrů dlouhé zábavné trati nedaleko lanovky Hochmaisbahn. Tady jsou pečivě udržovány tunely, četné ostré zatáčky a samozřejmě skoky na všech úrovních. Z vyhrazených prostorů podél trati je pak možno unikátní kousky snowboarderů a freestyle lyžařů sledovat.

Test pro nejlepší

Nejzkušenější lyžaři by si určitě neměli nechat ujít obtížný sjezd z vrcholu až do údolí s názvem Trassabfahrt. Výškový rozdíl 900 metrů jej řadí mezi jednu z vůbec nejstrmějších a současně nejnáročnějších sjezdovek v celém Salcbursku.

Něco pro požitkáře

V útulné a příjemné kavárně u horní stanice lanovky Schmittenhöhebahn na vrcholu Schmittenhöhe se mohou hosté opalovat a užívat si slunečních paprsků na zdejší terase. Díky vysoké nadmořské výšce se při konzumaci jídla nebo pití dá navíc dobře pozorovat impozantní alpská panoramata okolních hor. Gurmáni najdou v obci Zell am See spousty restaurací, nabízejících tradiční rakouské speciality a k nim podávají značková vína. Znalci bývá často doporučována restaurace s názvem Feinschmeck. V ní jsou nabízeny pokrmy z regionu Středomoří, obvyklá mezinárodní kuchyně a stejně tak i alpská regionální gastronomie.

Přijeďte nejen kvůli lyžování

Ačkoliv je region Zell am See - Kaprun zaměřen především na sjezdové lyžování, určitě má co nabídnout i dalším turistům, kteří si sem přicestovali užít sněhu a opravdové zimy. Toho, kdo se rád toulá nebo jen prochází zimní krajinou, určitě potěší hustá síť značených turistických stezek. Kromě tradiční zimní turistiky se dá ně některé zdejší tůry vypravit se s průvodcem na sněžnicích. Skvělá zábava, a to hlavně pro rodiny s dětmi, je zaručena na některé z místních sáňkařských drah. Mezi vrcholy Schmittenhöhe a Kitzsteinhorn je jich v provozu hned několik. Kdo by se nechtěl obírat o čas lyžování, může se na sáňkování vypravit po setmění, neboť několik zdejších sáňkařských drah je vybaveno umělým osvětlením. Pokud je nedaleké jezero Zeller See zamrzlé, dá se na něm bruslit pod širým nebem, rát si hokej nebo se věnovat curlingu. V případě nepřízně počasí je v Zell am See v provozu též kryté kluziště. Mladší generace, toužící po noční zábavě, může zamířit na populární diskotéku Crazy Daisy.