Lyžování na ledovci Kitzsteinhorn

Kitzsteinhorn je unikát

Díky vysoké nadmořské výšce, která se pohybuje od necelých 900 až do úctyhodných 3 kilometrů, se skiareál Kitzsteinhorn dostal do trojky nejvýše položených lyžařských areálů ve spolkové zemi Salcbursko v Rakousku. Výškový rozdíl mezi spodní stanicí lanovky u obce Kaprun a nejvýše položenou stanicí na ledovci Kitzsteinhorn přesahuje o několik stovek metrů 2 kilometry. Toto převýšení je jasným důkazem skutečnosti, že právě tady se nacházejí jedny z nejdelších sjezdovek nejen na území Salcburska, ale v celých rakouských Alpách.

Lyžuje se téměř po celý rok

Protože nabídka sjezdovek je na Kitzsteinhornu široká a velice pestrá, umisťuje se tento skiareál pravidelně na stupních vítězů testů lyžařských oblastí v Salcbursku. Nadmořská výška celé oblasti významně ovlivňuje i délku lyžařské sezóny. V Rakousku je jen málo lyžařských areálů, kde se dá lyžovat celých 300 dnů do roka. První lyžaři si tady začínají užívat sněhu už v říjnu a lanovky a vleky jsou tu obvykle v provozu ještě na konci měsíce června.

Sjezdovky i freeride

Z pohledu Salcburska je vrchol Kitzsteinhorn jediným skiareálem na ledovcové ploše. Jiné ledovce, na kterých by se lyžovalo, Salzbursko nemá. Příznivci alpského lyžování tady najdou perfektně upravené sjezdovky a ideální podmínky pro sjezdové lyžování po celou sezónu. A ta je tu skutečně hodně dlouhá, vždyť trvá od začátku října a lyžaři se tu na svazích prohánějí ještě uprostřed školních prázdnin v červenci. Místní provozovatelé udržují na ledovci a v jeho těsné blízkosti sjezdovky všech stupňů obtížnosti v celkové délce 40 kilometrů. Milovníci lyžování ve volném terénu se mohou navíc těšit na 5 freeride tras.

Skipas na celou oblast

Skipas, který si lyžaři zakoupí na lyžování na ledovci nad obcí Kaprun, je platný i na vrcholu Schmittenhöhe nedaleko Zell am See. Toto příjemné a v každém směru malebné alpské městečko, rozkládající se na západním břehu jezera Zeller See, leží necelých 5 kilometrů severním směrem od Kaprunu.

Dobře si zalyžují všichni

Nezáleží na tom, na jakou sjezdovku se kdo vydá. Všechny ledovcové tratě jsou krásné a lyžaři si na nich mohou užít ty nejlepší podmínky pro sjezdové lyžování. Většina z nich patří k těm delším a nabídka zahrnuje jak terény pro zdatné a zkušené lyžaře, tak i mírné a prostorné pláně pro úplné začátečníky. V nabídce ledovce Kitzsteinhorn jsou totiž tratě jak technicky nenáročné a na lyžařských mapách modře značené, tak i obtížné černé svahy. Na všech sjezdovkách je ovšem možné se během sjezdu kochat krásným výhledem na okolní alpské vrcholky.

Lyžování ve volném terénu

Kdo však s oblibou cestuje do Kaprunu jsou milovníci lyžování ve volném terénu. Na Kitzsteinhornu je pro ně totiž přichystána skutečně velkolepá nabídka freeride tras. Bílé zasněžené pláně, padající nad městečkem Kaprun ze třítisícového vrcholu, se již několik desetiletí řadí k vůbec nejoblíbenějším oblastem pro lyžování ve volném terénu v Alpách. V blízkosti zdejších lyžařských vleků mohou freerideři vyzkoušet hned 5 freeride tras různých obtížností. Populární je například trať s názvem Pipe Line. Ta sice neohromí lyžaře svou délkou, ale jízda na ní je příjemně houpavá. Profil ji předurčuje k lyžování spíše zkušených sjezdařů. Opravdovou výzvou je i pro nejlepší freeridery trať zvaná Jump Run.

Snowpark na Kitzsteinhornu

Freestyle lyžaře a samozřejmě též snowboardisty bezpochyby potěší fakt, že na Kitzsteinhornu se nalézá slavný snowpark. V takzvaném Glacier Parku, který se už jen podle svého názvu rozkládá na ledovci v nadmořské výšce 2.900 metrů, si mohou vyznavači adrenalinové jízdy otestovat své dovednosti na spoustě atrakcí. Velkou výhodou je fakt, že se zde lyžuje již do září. Snowboardisté a další milovníci vzrušení a adrenalinu se mohou těšit na 22 udržovaných triků a překážek. Ty své si tady najdou jak začátečníci, tak také zkušení a zdatní lyžaři. Vlastní personál se stará o to, aby byl funpark vždy dokonale připraven.

Něco pro fajnšmekry

Pokud někoho během lyžování přepadne hlad, existuje jednoduché řešení. Přímo v areálu ledovce Kitzsteinhorn je v provozu hned několik alpských restaurací nebo barů. K oblíbeným podnikům patří kupříkladu horská restaurace, ležící přímo na úpatí ledovce. Ta svým hostům nabízí kromě lahodné lokální kuchyně i překrásný výhled ze své terasy na okolní alpské vrcholky. Dobré jídlo a samozřejmě i pití ovšem není k mání pouze v areálu ledovce. I přímo v obci Kaprun a též v blízkém zimním středisku Zell am See mohou turisté zajít do několika vyhlášených restaurací.

Zábava po lyžování

K těm nejoblíbenějším se určitě řadí restaurace s přiléhavým názvem Feinschmeck, který hovoří za vše. K hojně navštěvovaným podnikům patří také Gasthof Seestrand. Jak je opět z názvu zřejmé, vedle výtečného jídla nabízí restaurace i možnost příjemného odpočinku s výhledem na jezero. Na výběr je tu jak tradiční alpská gastronomie, tak také současná oblíbená jídla jako je pizza nebo italské těstoviny. Po celém regionu Kaprun - Zell am See se nacházejí četné hospody, bary a diskotéky, kam je možné se vypravit za zábavou po setmění. I to je důvodem, proč je v dnešní době oblast Europa Sportregion známá svým pestrým nočním životem a širokými možnostmi aprés - ski zábavy.

Gipfelwelt 3.000

Každý z turistů, kteří do oblasti přicestují ať již během zimy, nebo léta, by určitě neměl vynechat návštěvu zdejšího nejvyššího bodu, oblasti Gipfelwelt v nadmořské výšce 3.000 metrů. V úctyhodné nadmořské výšce kolem 3 kilometrů se nachází hned několik turistických zajímavostí. Kupříkladu je tady možné navštívit 360 metrů dlouhý tunel, jenž prochází skrze masiv Kitzsteinhornu. V průběhu cesty vás tady průvodce seznámí se nejrůznějšími informacemi o pohoří Hohe Tauern nebo o původu křišťálových pokladů. Na konci tunelu pak byla vybudována krásná panoramatická plošina Top of Salzburg. Před každým, kdo se na ní odváží, se otevře nezapomenutelný výhled. Doslova jako na dlani tu hluboko dole leží Kaprunské údolí a jezero Zeller See.